Kam na výlet

Turistika

V našem městě i jeho okolí se nachází mnoho zajímavých míst  a zákoutí, které stojí za návštěvu. Celá oblast se vyznačuje čistou a malebnou přírodou, která je vhodná především k relaxaci a odpočinku.

Jednotlivými zajímavostmi se podrobně zabýváme v dalších odkazech níže, kde zároveň naleznete i popis jednotlivých tras.

Krajina Budišovska je svou polohou a rozmanitostí vhodná pro více či méně zdatné pěší i cykloturisty. Část stezek vede po upravovaných i neupravovaných cestách. Je pak na každém, co právě vyhledává a očekává. V kulturním domě i v muzeu břidlice je možnost zakoupit velké množství map a vybrat si takovu trasu, která Vám bude nejvíce vyhovovat.

Na své si přijdou i rybáři, milovníci koní, přírody i adrenalinu

A jak se mění tvář budišovska během jara, léta, podzimu a zimy si můžete prohlédnout na následujících fotografiích po kliknutí.

Jaro v našem městě patří k jednomu z nejhezčích období v roce. I když všechno krásně kvete, stává se, že město v květnu pokryje sněhová pokrývka. 

Léto je poněkud nevyzpytatelné. Střídají se období dešťů a teplých dní. Město je v letních měsících nejnavštěvovanější.

I podzim je kouzelný. Příroda hraje všemi barvami a podnebí je zde většinou teplé. Mnoho turistů využívá "babí léto" pro toulky nádherně zbarvenou přírodou. 

Zimní období je značně proměnlivé. Po několika letech chudých na sněhové srážky se k nám zima opět vrací. Zima 2012 patřila k těm nejmrazivějším.

   Léto  Zima Jaro   Podzim

Cesta česko - německého porozumění

Myšlenka Cesty česko - německého porozumění vznikla v roce 1998 při diskusích mezi zástupci občanských sdružení, samospráv, státní správy a podnikatelských kruhů oblasti Jeseníků, Slezska a střední Moravy v souvislosti s připravovaným vstupem České republiky do Evropské unie.

Generál Laudon a Zlatá lípa

Slavný generál Laudon za sedmileté války svedl i jednu bitvu v nedalekých Guntramovicích na úpatí Červené hory, kde dnes stojí Cesta česko - německého porozumění, památný strom Zlatá lípa a také Kaple Sv. Jana Nepomuckého.

Kostel ve Staré Vodě

Ve dnech 27. - 28. července 1996 opět po mnoha letech ožilo tradiční místo kostela sv. Anny ve Staré Vodě, v místě, které kdysi patřilo do okresu Moravský Beroun. Dnes je tento konventní a farní kostel částečně uveden do původního stavu. V roce 1995 zahájili obláti z Kroměříže náročné stavební záchranné práce na obnově konventní budovy.

Královská studánka

Po mnoha letech úsilí bylo na podzim roku 2006 bylo rozhodnuto o nové stavbě kaple, která byla vztyčena na původním základu. Kaple byla 21. července 2007 slavnostně otevřena. Objekt je volně přístupný turistům a všem poutníkům. Patří do areálu poutního místa Stará Voda stejně jako kostel sv. Anny, který stojí nedaleko.

Kružberská přehrada

Je druhým největším vodním dílem na severu Moravy. Dále je 19. největší přehradní nádrží v bývalé ČSR. Rozloha jezera činí 305,49 ha, z čehož je při nejvyšší hladině zatopeno 286,70 ha.

Meteorologická stanice

Stanice, založena r. 1952, geograficky patří k Nízkému Jeseníku a k povodí Odry.

Naučná břidlicová stezka

Stezka je rozšířenou přírodní expozicí veřejně přístupného Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou, které dokumentuje historii fotografiemi, nářadím, vzorky, výrobky a dalšími reáliemi z období těžby.

Strasse der deutsch-tschechischen Verständigung

Strasse der Deutsch-Tschechischen Verständigung und die Kapelle des hl. Johannes Nepomuk 1998 begann der Bürgerverein „Vaterländischer Pilger“, der hauptsächlich im Niederen Gesenke (Altvatergebirge) tätig war, das internationale Projekt „Straße der deutsch-tschechischen Verständigung“ bzw. auf tschechisch „Cesta česko-německého porozumění“ zu organisieren.

Zřícenina hradu Vildštejn a cesta k Hubertovi

Zříceniny hradu Vildštejna se dochovaly na skalnatém ostrohu nad říčkou Lomnicí severozápadně od Budišova nad Budišovkou.